Czy uwierzycie ze soczewki kontaktowe w tym roku obchodzą już 506 urodziny?
Tak, tak brzmi to niemożliwie ale już w roku 1508 powstał ich pierwszy projekt, przedstawił go Leonardo da Vinci, proponując umieszczenie odpowiedniej konstrukcji bezpośrednio na oku, w celu lepszego skupiania światła. Oczywiście ten projekt jak i wiele innych niestety wyprzedzał swoje czasy i nie doczekał się realizacji.
1632r tym razem Kartezjusz opracował projekt umieszczenia soczewki bezpośrednio na rogówce. Niestety badania które prowadził były czysto teoretyczne
1801 Thomas Young demonstruje szklane rureczki wypełnione cieczą umieszczane bezpośrednio na oku, jest mały problem – powiek nie można przymknąć.
John Herschel 20dziescia lat później opracowuje metodę szlifowania szklanych soczewek tak aby pasowały na ludzkie oko.
Jednak dopiero na początku XXw Adolf Eugen Fick bazując na projektach poprzednika wykonał szklaną soczewkę. Początkowo testował ją na oczach królików, następnie swoich i w końcu na grupie ochotników. Jego soczewki korygowały krótko i dalekowzroczność, lecz można było w nich wytrzymać do 2 godzin tak były niewygodne.
Rok 1937 przyniósł soczewki wykonane z PMMA polimetakrylanu. Ich główną wadą był brak przepuszczalności tlenowej i szybko namnażające się mikroorganizmy beztlenowe które stanowiły poważne zagrożenie dla zdrowia oczu.
Jakie 25 lat później pojawiły się pierwsze sztywne, lecz gazo-przepuszczalne soczewki (RGP)
Czechosłowacki badacz Otto Wichterle wraz z asystentem Drahoslav Lim w latach 60tych zapoczątkowali erę miękkich soczewek kontaktowych opracowując soczewki żelowe.
Te ewoluowały aż w 1999r do dano do ich składu silikon. I tak powstały współczesne soczewki silikonowo – hydrożelowe
Dziś większość ma delikatnie niebieski odcień, który nie pływa na jakość widzenia a znacznie ułatwia obsługę.
Obecnie istnieje wiele rodzajów soczewek, korygujących rozmaite wady wzroku, są również soczewki mulifokalne (najczęściej dla osób po 40 roku życia)
Soczewki kontaktowe mogą również zmienić Twój kolor oczu lub podkreślić naturalny.