Okulary przeciwsłoneczne

trispecs-duo_modeled

Okulary przeciwsłoneczne wybieramy nie tylko dla ich funkcji użytkowych, ale przede wszystkim dla ich wyglądu

W naszej ofercie znajdą Państwo również szeroki wachlarz modeli okularów przeciwsłonecznych.

..zanim jednak przybędą Państwo do nas przymierzać okulary proponuję przeczytać o ich historii:

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne wynalezione zostały w Chinach około XII wieku. Były to przydymione płaskie płytki kwarcu nie mające znaczenia korekcyjnego. Najprostsza odmiana okularów przeciwsłonecznych zawiera – tam, gdzie w okularach korekcyjnych znajdują się soczewki – przyciemnione szkło; w takiej postaci wprowadził okulary słoneczne w roku 1752 James Ayscough.

Pomysł ten nie był jednak nowy. Wcześniej szczególna odmiana okularów przeciwsłonecznych, chroniąca wzrok przed silnym światłem słonecznym na arktycznych pustyniach lodowych, używana była przez mieszkańców Arktyki (Inuitów – zwanych popularnie Eskimosami). Były to okulary w postaci wąskich poziomych szczelin wydrążonych w kości lub drewnie.

W 1964 roku wprowadzone zostały na rynek przez firmę Corning soczewki fotochromowe, przyciemniające szkła pod wpływem promieniowania słonecznego.

neo

Czy Neo byłby sobą bez swoich futurystycznych okularów?

Obecnie zamiast szkła najczęściej stosuje się tworzywo sztuczne, zazwyczaj barwione na kolor brązowy, szary, zielony lub szarozielony. Najlepsze odmiany okularów przeciwsłonecznych ograniczają dostęp do oczu nie tylko promieni słonecznych w zakresie widzialnym, ale także w zakresie ultrafioletu, co szczególnie duże ma znaczenie w rejonach górskich i wysokogórskich, gdzie udział ultrafioletu w promieniach słonecznych jest znacznie wyższy (szkła z filtrem 4) niż w rejonach nizinnych i na poziomie morza.

Często stosowane są także okulary, łączące kilka innych cech z ochroną przed słońcem – tu w szczególności najczęściej spotykane bywają gogle narciarskie, zasadniczo chroniące przed wiatrem i śniegiem, z filtrami przeciwsłonecznymi.

Okulary_5837558Okulary przeciwsłoneczne są także traktowane jako element ubioru, ozdoba twarzy. Zgodnie z modą zmienia się kształt oprawek, kolor szkieł, jedna z odmian modna w latach sześćdziesiątych wykorzystywała szkła, które od zewnątrz dawały efekt lustrzany, dziś również będące hitem. Używane są w tym zastosowaniu także w miejscach, w których nie zachodzi potrzeba ochrony wzroku przed słońcem.

…cóż, ..teraz pozostało już tylko przyjechać na przymiarkę. Zapraszamy.

Komentowanie jest wyłączone