Bezpieczny komputer

Bezpieczny komputer

Bezpieczny komputer

W ostatnich czasach coraz częściej się mówi o zagrożeniach związanych z korzystaniem z urządzeń emitujących wysoko-energetyczne światło niebieskie:

mowa tu o komputerach, tabletach i smartfonach.

Wiemy już, że wielogodzinna praca przy komputerze, bez ochrony oka, może powodować zaburzenia snu. Promieniowanie zaburza naturalny rytm dobowy człowieka i powoduje problemy z  zasypianiem.

Kolejną kwestią są problemy  z nawilżeniem śluzówki oka. pracując przy komputerze rzadziej mrugamy, a co za tym idzie film łzowy jest gorzej rozprowadzany na powierzchni oka.

Jednak nowozelandzki optometrysta Brian Naylor zwraca uwagę na kolejną kwestię związaną ze światłem emitowanym przez m.in. ekrany komputerów. Światło niebieskie może penetrować gałkę oczną, aż do jej tylnej części; powoduje to ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.

Czy w związku z tym należy zaprzestać używania nowinek techniki?

Jak bezpiecznie korzystać z tych urządzeń?

Po pierwsze: istotna jest ochrona oka, tu z pomocą idą firmy oftalmiczne proponując nowoczesne filtry typu “blue shield”. Filtry te odcinając promieniowanie niebieskie zmniejszają zmęczenie oczu, chronią plamkę żółtą i zmniejszają ryzyko zaburzeń snu, powodowanych przez promieniowanie niebieskie.

Po drugie: dla oka nie jest naturalne jest funkcjonowanie  w odległościach pośrednich (także w bliży), dlatego należy co pewien czas spojrzeć w dal, w celu rozluźnienia akomodacji oka.

Po trzecie: nawilżać! Stosowanie odpowiednich kropli nawilżających np. z hialuronianem sodu pozwoli na odbudowanie filmu łzowego.

 

Autor: optyk dyplomowany mgr Martyna Leowska

 

Polecamy artykuł:https://www.mivision.com.au/blue-light-emissions-linked-to-early-amd/

 

Komentowanie jest wyłączone